سرطان سومین علل مرگ و میر در کشور

به گزارش سرویس استان ها خبرگزاری طبنا”  بیدار پور به مناسبت فرا رسیدن هفته ملی مبارزه با سرطان در جمع خبرنگاران گفت: فزایش مرگ و میر ناشی از سرطان و کاهش سن ابتلا به سرطان سبب شده که جامعه پزشکی نسبت به شیوع این بیماری در سنین جوانی و میانسالی هشدار دهد.

وی افزود: در همین راستا از هشتم تا ۱۵ بهمن سال جاری تحت عنوان هفته ملی مبارزه با سرطان نامگذاری شده است.

بیدارپور شعار امسال هفته ملی مبارزه با سرطان را اصلاح باورها در راه مبارزه با سرطان عنوان کرد و گفت: افزایش آگاهی و تغییر نگرش می‌تواند شیوع سرطان رابه میزان قابل توجهی کاهش دهد.

وی با اشاره به وجود ۲۱ مرکز پاتولوژی در استان کردستان گفت: این مراکز موارد سرطانی مشکوک را گزارش می کنند و خدمات علوم پزشکی با همکاری بخش خصوصی بیماران را در داخل استان درمان می کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان میزان مرگ و میر ناشی از سرطان را در استان در سال جاری هزار و ۲۹ نفر عنوان کرد و گفت: تعداد سرطان‌های شناسایی شده در سال ۹۱ در استان هزار و ۵۲۸ مورد بود که از این تعداد ۹۲۰ نفر مرد و ۶۰۸ نفر نیز زن بودند.

وی با اشاره به آمارهای سال ۹۱ بیشترین سرطان ها را در زنان سرطان پستان، پوست، مری، معده، خون و کولورکتال و بیشترین سرطان ها را در مردان هم سرطان معده، پوست، مثانه و مری بیان کرد.وی بیشترین موارد ابتلا به سرطان را مربوط به شهرستان های سنندج، مریوان، قروه و دیواندره دانست و گفت: ۷۶۰ مورد سرطان در شهرستان سنندج ثبت شده است که از این تعداد ۴۵۵ نفر مرد و ۳۰۵